در ایران، مسلماً همه چون میخواهند مثل هم باشند در کنکور شرکت می کنند، خودتان تا حالا چند نفر را دیده اید که پس از پایان دوران دبیرستان کنکور شرکت نکنند ؟ البته افرادی که از نظر درسی مشکل دارند را کنار میگذاریم، (مثلا کسی که از نظر تحصیلی متوسط هست و میتواند در کنکور شرکت کنند و اگر شرکت کنند در دانشگاه دولتی هم قبول می شود.) چند نفر را این چنین دیده اید ؟!

شاید کم ... اما اگر کسی این چنین باشد قطعاً هدف اشتغال آزاد دارد. اما اگر یک سوم افراد این چنین ایده و هدفی داشته باشند قطعاً باز هم اکثراً در کنکور شرکت می کنند و این جمع زیاد قطعا همگی پسر خواهند بود ! زیرا پسران هستند که نمیتوانند آزادانه تصمیم بگیرند تحصیل را ادامه بدهند یا آزاد یادگیری یا آزاد اشتغال کردن.

تنها شاید هدف اشتغال نباشد! شاید کسی بخواهد بصورت آزاد به یادگیری دانش و اطلاعات بپردازد! شاید کسی سیستم دانشگاهی را نمیخواد. شاید کار دولتی و استخدامی را نمیخواد ! و ... .

اما این افراد چاره ای ندارد باید کنکور بدهند چون سرباز اجباری می شوند.

یکی از بزرگترین مسئله زندگی پسر ها در ایران سربازی است، مسئله که در تمام مسائل زندگی آن ها تاثیر می گذارد از استخدام شدن، ازدواج کردن گرفته تا سفر به خارج و حتی مرد شدن !

اما این مسئله از نظر من یه اشتباه و مشکل است. خیلی از افرادی که میشناسم اصلا هدفی از تحصیل ندارند (حتی خودم!) اما مجبوریم! 

تحصیل اجباری هم مشکلات زیادی دارد، دغدغه فکری، هزینه، گرفته شدن زمان، یادگیری اجباری اطلاعات نا لازم و ...!

من نه اینکه کاملا مخالف تصمیم کردن باشم اما اگر در ایران سربازی اجباری نبود قصد داشتم پس از پایان دوران دبیرستان (هنرستان) 1-2 سالی به یادگیری مسائل مختلف بپردازم و سپس ادامه تحصیل کنم (به عنوان یکی از ایده های احتمالی) . اما الان باید به اجبار درس بخوانم دروسی را بخوانم که شاید در یک ترم از 2-3 تای آنها خوشم بیاد و برام مفید باشند. اما مجبورم.

اگر سربازی اجباری 3 ماه یا نهایت 6 ماه بود من با کمال میل میرفتم اما 24 ماه یک حرکت غیر انسانی می باشد.

بهرحال باید زندگی کرد و ادامه داد، شاید اوضاع درست شد.